Erasmus+
„Pan Tadeusz” przepustką do Europy.
Szkoła Podstawowa w Kleosinie kończy koordynowanie projektu CLASSIC AGAIN (KLASYKA NA NOWO) w ramach programu ERASMUS+ współpraca szkół. W projekcie uczestniczyły szkoły z Polski, Chorwacji, Włoch i Hiszpanii. Na realizację projektu udało pozyskać 121 322,00 euro, w tym 32 768,00 dla szkoły w Kleosinie.
Myślą przewodnią była praca nad dziełami literackimi ważnymi dla każdego z państw. Szkoła polska wybrała „Pana Tadeusza”. Uczniowie opracowali i przetłumaczyli na język angielski scenariusz przedstawienia „Wspomnienia z Soplicowa”, a następnie nagrali filmik kostiumowy w technologii „green screen”, który zaprezentowali na spotkaniu kończącym projekt.
Realizacja projektu nieustannie napotykała na przeszkody. Wprawdzie początkowo, w 2019 roku, udało się bez przeszkód zorganizować warsztaty metodyczne dla nauczycieli z krajów partnerskich w Kleosinie, a następnie spotkanie uczniów i nauczycieli na warsztatach z kreatywnego pisania w Chorwacji, to potem niestety wybuchła pandemia. W ostatniej chwili trzeba było odwołać planowany wylot do Włoch na warsztaty z dramy. Z przyjaciółmi z Włoch uczniowie i nauczyciele spotkali się jedynie podczas wirtualnej mobilności, biorąc udział w interaktywnych warsztatach przygotowanych przez szkołę włoską.
Działania projektowe przeniosły się całkowicie do internetu. I tu też sporo udało się zrobić przy pomocy różnego rodzaju aplikacji edukacyjnych poznawanych m.in. na platformie szkoleniowej eTwinning, zorganizowano warsztaty dla uczniów, a nawet spotkanie z aktorem. Jednak uczniowie powoli tracili nadzieję na kolejny wyjazd za granicę.
Na szczęście, koordynatorowi programu, pani Kindze Gąsowskiej-Szatałowicz udało się przedłużyć projekt o kolejny, trzeci rok. Dzięki temu, mimo wielu obaw i problemów, 10 uczniów z Kleosina pod opieką 3 nauczycieli, mogło wyjechać do słonecznej Andaluzji, do miejscowości Dos Hermanas niedaleko Sewilli. Podróż do Hiszpanii była ogromnym wyzwaniem, gdyż z powodu pandemii nie ma już bezpośrednich lotów do Sewilli. Podróż busem, samolotem, taxi busem, a następnie pociągiem trwała ponad 14 godzin, ale opłaciła się. Uczniowie zachwycili się klimatem, otwartością Hiszpanów i pyszną kuchnią. Bardzo szybko nawiązali przyjaźnie i mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Oprócz tego, na warsztatach z ICT w szkole IES CANTELY nauczyli się kręcić filmiki metodą Stop motion, poznali aplikację Plotagon i escape roomy. W międzyczasie uczyli się tańczyć flamenco i zwiedzali Sewillę. Jak twierdzi jeden z uczestników: „Ten wyjazd zapamiętamy do końca życia, ponieważ jest to niezapomniane przeżycie”. Uczniowie nie mogli się też doczekać przyjazdu rówieśników z Chorwacji i Hiszpanii do Polski.
Mimo początkowych obaw ze strony krajów partnerskich, spowodowanych sytuacją przy naszej wschodniej granicy, na początku czerwca udało się ugościć 17 uczniów i 5 nauczycieli z Hiszpanii i Chorwacji w Kleosinie. Niektóre rodziny goszczące przyjęły po 2 uczniów z różnych krajów, tworząc prawdziwą wieżę Babel. Było to ogromne wyzwanie ale i ciekawe nowe doświadczenie, ponieważ tego typu projekt był po raz pierwszy organizowany przez szkołę. Rodziny goszczące fantastycznie wypełniły to trudne zadanie.
Szkoła w Kleosinie przygotowała gry integracyjne oraz warsztaty z komunikacji w języku angielskim, angielską grę terenową, a także cieszące się dużym powodzeniem warsztaty malowania toreb - podsumowujące projekt w formie artystycznej. Uczniowie brali również udział w zwiedzaniu Teatru Lalek, Muzeum Ikon oraz Muzeum Drukarstwa i Papiernictwa w Supraślu, zwiedzaniu Białegostoku i Tykocina.
Pobyt gości zakończył się wspólnym spotkaniem rodziców, uczniów, nauczycieli ze szkół partnerskich, nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół, Dyrekcji szkoły oraz Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, Pana Krzysztofa Marcinowicza. Podczas spotkania zaprezentowano działania poszczególnych szkół w projekcie i wyświetlono filmik, nad którym pracowali uczniowie z Kleosina. Po oficjalnej części, wszyscy zebrani skorzystali z pysznego poczęstunku, w trakcie którego wymieniano się ciekawymi doświadczeniami i spostrzeżeniami z realizacji projektu, a uczniowie do późna nie mogli się ze sobą rozstać.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga projektowego: https://erasmuskleosin.blogspot.com/
OPINIE UCZNIÓW NA GORĄCO PO PRZYLOCIE Z HISZPANII
„W ostatnich dniach (25.04-30.04) byliśmy w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ Classic Again. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc np. akwarium lub plac hiszpański w Sevilli. Mieszkańcy Hiszpanii są bardzo otwarci i mili. Będziemy świetnie wspominać czas spędzony z uczniami. Mogliśmy przetestować swój język angielski w codziennych sytuacjach. W trakcie pięciu dni mieliśmy szansę zapoznać się z kulturą i obyczajami Hiszpanów. Mieliśmy okazję spróbować wielu tradycyjnych hiszpańskich potraw. Będziemy na pewno tęsknić za wspólnymi chwilami spędzonymi z naszymi nowymi przyjaciółmi. Niecierpliwie czekamy na przyjazd Hiszpanów do Polski ((((((:”
„W poniedziałek o 10:40 wylecieliśmy do Hiszpanii. Wylądowaliśmy w Madrycie i pojechaliśmy na pociąg, aby dojechać do Sevilli. Z dworca w Sevilli odebrały nas hostujące rodziny. Przyjechaliśmy do Dos Hermanas, gdzie mieszkają nasze host rodziny, zjedliśmy kolację i poszliśmy spać. Kolejnego dnia pojechaliśmy zwiedzać piękne miejsca w Sevilli np: Alcazar, Złota wieża i inne ciekawe miejsca. W środę Robiliśmy filmy stop motion i tworzyliśmy swoje awatary. Następnie w czasie wolnym poszliśmy do parku by spotkać się ze znajomymi. Złapaliśmy z nimi bardzo dobry kontakt i uważamy że tę znajomość zapamiętamy do końca życia. W czwartek kontynuowaliśmy stop motion oraz mieliśmy okazję nauczyć się tradycyjnego hiszpańskiego tańca flamenco. Było naprawdę super! Poznaliśmy dużo nowych osób z którymi kontakt możemy utrzymać nawet na zawsze. Nauczyliśmy się wielu nowych, przydatnych rzeczy. Ten wyjazd zapamiętamy do końca życia, ponieważ jest to niezapomniane przeżycie.”
„W ostatnich dniach 25-30 byliśmy w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+. Spędziliśmy 5 dni w Dos Hermanas. Ludzie są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych z innych krajów, są bardzo pomocni kiedy tego potrzeba, jednak nie są natrętni. Dali nam do spróbowania tradycyjne hiszpańskie potrawy, które były kapitalne. Odprowadzili nas po Dos Hermanas oraz Sevilli. Zwiedzaliśmy tam wiele niesamowitych miejsc jak np. Aquarium oraz stare miasto. W Sevilli królują dwa kluby piłkarskie-potężna Sevilla FC, która jest druga w tabeli Laligi oraz zdobyła 8 trofeów od początku istnienia klubu (1890) oraz Real Betis gorszy o 7 oczek. Obydwa klubu mają oddanych kibiców, którzy zapełniają do pełna stadion w każdym domowym meczu. Drużyny te grają finezyjny football (Betis trochę mniej, wiem ponieważ oglądałem). Jest tam bardzo ciepło i słonecznie co oznacza że wychodzenie na dwór bez kremu jest niebezpieczne. Bezpieczne wróciliśmy do Polski.”