W naszej szkole odbyły się warsztaty zwierząt egzotycznych. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zapoznać się ze sposobem życia kilku gatunków zwierząt egzotycznych. Dowiedzieli się co gady lubią jeść, jak dostosowały się do życia na różnych kontynentach, zobaczyli z bliska jak wygląda agama, wąż zbożowy, pyton królewski i ślimak afrykański. To był dzień pełen wrażeń...
Aktualności
W świecie zwierząt egzotycznych
Mistrzostwach Powiatu Białostockiego w Piłce Nożnej
Kolejny awans dziewczyn! Drużyna dziewcząt z kl. VII-VIII z powodzeniem reprezentowały szkołę, w rozegranych w ubiegłym tygodniu na boisku Orlik w Kleosinie, Mistrzostwach Powiatu Białostockiego w Piłce Nożnej. Nasze piłkarki zajęły 2. miejsce i awansowały do kolejnego etapu rozgrywek. Skład zespołu: Ewa Gryszko, Paulina Matanowska, Katarzyna Kaniewska, Kaja Tymoszuk, Maria Brodowicz, Maria Łapińska, Volha Khatskevich, Zuzanna Suchocka, Iga Szuberska, Milena Zalewska, Paulina Dudek.
Niecodzienna lekcja języka polskiego
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
Wieczorem, 27 października 2023 roku klasy VII C i VII D przygotowały inscenizację lektury obowiązkowej – II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Czym są tytułowe dziady? Dziady to ludowy obrzęd pogański, którego celem było wywoływanie dusz zmarłych przodków (zwanych dziadami) w celu nakarmienia ich i napojenia. Uczty dla dusz urządzano głównie w domach, ale też na cmentarzach i wzniesieniach. Obrzęd dziadów odbywał się kilka razy w roku (w zależności od regionu), a jego istotą było „obcowanie żywych z umarłymi”. Najważniejsze obchody słowiańskich dziadów celebrowano wiosną (2 maja) i jesienią, w nocy z 31 października na 1 listopada.
Lekcja teatralna stanowiła podsumowanie cyklu tematów z lektury. W przygotowanie tego artystycznego wydarzenia zaangażowali się wszyscy uczniowie. Przy zapalonych świecach i udekorowanym stole uczniowie w skupieniu czytali i przedstawiali sceny z dramatu Adama Mickiewicza. Siódmoklasiści odtworzyli losy lekkich, ciężkich i pośrednich duchów, które wywoływał na scenę Guślarz wspomagany przez Starca. Dodatkowy element tajemniczości i grozy wprowadzały kwestie Chóru, który wraz z mieszkańcami wsi wypowiadał prawdy moralne i co pewien czas powtarzał słynne:
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Co to będzie, co to będzie?”
Dzięki wykorzystaniu technik teatralnych podczas czytania z podziałem na role II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, uczniowie klas VII nie tylko zrozumieli treść utworu, ale też poznali znaczenie ludowych świąt i obrzędów zakorzenionych w naszej tradycji. Bez wątpienia świat duchów oraz ich przewinień i pouczeń skłonił siódmoklasistów do głębszej refleksji nad istotą człowieczeństwa we współczesnym świecie.
Archiwum