Kolejny awans dziewczyn! Drużyna dziewcząt z kl. VII-VIII z powodzeniem reprezentowały szkołę, w rozegranych w ubiegłym tygodniu na boisku Orlik w Kleosinie, Mistrzostwach Powiatu Białostockiego w Piłce Nożnej. Nasze piłkarki zajęły 2. miejsce i awansowały do kolejnego etapu rozgrywek. Skład zespołu: Ewa Gryszko, Paulina Matanowska, Katarzyna Kaniewska, Kaja Tymoszuk, Maria Brodowicz, Maria Łapińska, Volha Khatskevich, Zuzanna Suchocka, Iga Szuberska, Milena Zalewska, Paulina Dudek.
Niecodzienna lekcja języka polskiego
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
Wieczorem, 27 października 2023 roku klasy VII C i VII D przygotowały inscenizację lektury obowiązkowej – II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Czym są tytułowe dziady? Dziady to ludowy obrzęd pogański, którego celem było wywoływanie dusz zmarłych przodków (zwanych dziadami) w celu nakarmienia ich i napojenia. Uczty dla dusz urządzano głównie w domach, ale też na cmentarzach i wzniesieniach. Obrzęd dziadów odbywał się kilka razy w roku (w zależności od regionu), a jego istotą było „obcowanie żywych z umarłymi”. Najważniejsze obchody słowiańskich dziadów celebrowano wiosną (2 maja) i jesienią, w nocy z 31 października na 1 listopada.
Lekcja teatralna stanowiła podsumowanie cyklu tematów z lektury. W przygotowanie tego artystycznego wydarzenia zaangażowali się wszyscy uczniowie. Przy zapalonych świecach i udekorowanym stole uczniowie w skupieniu czytali i przedstawiali sceny z dramatu Adama Mickiewicza. Siódmoklasiści odtworzyli losy lekkich, ciężkich i pośrednich duchów, które wywoływał na scenę Guślarz wspomagany przez Starca. Dodatkowy element tajemniczości i grozy wprowadzały kwestie Chóru, który wraz z mieszkańcami wsi wypowiadał prawdy moralne i co pewien czas powtarzał słynne:
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Co to będzie, co to będzie?”
Dzięki wykorzystaniu technik teatralnych podczas czytania z podziałem na role II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, uczniowie klas VII nie tylko zrozumieli treść utworu, ale też poznali znaczenie ludowych świąt i obrzędów zakorzenionych w naszej tradycji. Bez wątpienia świat duchów oraz ich przewinień i pouczeń skłonił siódmoklasistów do głębszej refleksji nad istotą człowieczeństwa we współczesnym świecie.
Jesienne „cudaki – dziwaki”
Jesień jest piękną i kolorową porą roku. Daje nam owoce i warzywa, które są nie tylko smaczne i zdrowe. Posiadają one również interesujące kształty i przepiękne barwy, które były inspiracją dla uczniów klasy drugiej. Uczniowie podczas edukacji technicznej stworzyli jesienne „cudaki – dziwaki”. Warzywa zmieniły się w wielobarwne postacie stworków, zwierzaków, cudaków i ludzików. Ich uśmiechnięte buzie, bystre oczka, bogate stroje i bujne fryzury zachwycały i urzekały pięknem oraz pomysłowością. Wszystkie prace były wyjątkowe.
Gratulujemy naszym uczniom wyobraźni i talentu.
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie